"L'anatomie de l'existence"

obecna wystawa

Zapowiedź wystawy

Wystawa archiwalna

Tadeusz Brudzyński
Kurator
zy
Katarzyna Haber, Inés R. Artola
czas trwania
25
18
April
May
2024
wernisaż
25
April
19:00

Przypadająca w kwietniu rocznica śmierci zmarłego w 1996 wybitnego artysty Tadeusza Brudzyńskiego jest okazją do prezentacji w Galerii Aspekty jego twórczości.

Wystawa gromadzi zarówno znane, jak i niepublikowane prace artysty, który dorosłe życie spędził we Francji, wypożyczone dzięki uprzejmości Hanny Brudzyńskiej, córki artysty a także prywatnych kolekcjonerów. Płótna, rysunki i dokumenty wchodzą w relację z przestrzenią oraz dialog ze świadectwami osób, które znały artystę. Tytuł wystawy "Anatomia istnienia" nawiązuje do jednego z najczęściej powracających w twórczości Brudzyńskiego tematów. W wielu jego pracach bohaterem jest człowiek. Istota, która wydaje się samotna, milcząca, w bezruchu. Człowiek, który zadaje pytania sobie i nam wszystkim. Samotne postacie wypełniają przestrzeń płócien a jednocześnie pozostają odizolowane, oderwane od rzeczywistości .Pozbawione wszystkiego, co zbędne, są zredukowane do samej istoty bytu.

Biogram

Tadeusz Brudzyński urodził się w1956 roku w Warszawie. Uczęszczał do szkoły podstawowej na Mokotowie, jednak przed jej ukończeniem wyjechał z rodzicami na trzy lata do Kinszasy, gdzie nauczył się francuskiego. W 1975 roku rozpoczął studia artystyczne w Tuluzie ,ale po roku przeniósł się na warszawską ASP. Studia ukończył w 1980 roku, broniąc dyplom w pracowni profesora Jacka Sienickiego. W 1983 roku wyjechał na stałe do Paryża. Po kilku miesiącach dostał pierwszą pracownię w Cité Internationale des Arts, co umożliwiło mu pracę i organizację pierwszej wystawy we Francji.

Zajmował się malarstwem oraz rysunkiem. W jego twórczości zauważalna jest ewolucja od niezwykle ekspresyjnego sposobu wypowiedzi wpisującego się w nurt nowej sztuki polskiej lat 80tych, do ascetycznych kompozycji o symbolicznym wyrazie. Motywem, wokół którego krążyły jego poszukiwania była postać ludzka, zsyntetyzowana do zarysu, a niekiedy do pojedynczej linii, przecinającej centralną część płaszczyzny jednolitego tła.

Zmarł nagle w Paryżu, 5 kwietnia 1996 roku.

Prezentował swoje prace na wystawach zagranicznych i indywidualnych, w Polsce i za granicą. W 1997 roku z inicjatywy przyjaciół artysty zorganizowano w Zachęcie pośmiertną wystawę Brudzyńskiego, prezentującą jego twórczość z lat 1982-1996.