O Galerii
wstęp
Galeria Sztuki ASPEKTY powstała z potrzeby ciągłego odkrywania sztuki współczesnej. Tworzymy miejsce, które pozwala na nowe interpretacje i ujęcia. Chcemy skonfrontować tradycję z teraźniejszością.
budynek
Galeria mieści się przy Alejach Ujazdowskich 16, w zabytkowej kamienicy Jakuba Lindenfelda, wybudowanej w 1900 roku według projektu Adama Oczkowskiego. Zaprojektowany w stylu eklektycznym z elementami neobarokowymi budynek, w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję Syberyjskiego Magazynu Futer. Podczas drugiej wojny światowej zniszczeniu uległ budynek frontowy. Odbudowano go w 1947 roku, jednak bez poddasza i zwieńczenia.
Lokal jest przeznaczony na cele kulturalne dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
kontekst
W lokalu od początku lat osiemdziesiątych, przez 40 lat funkcjonował nieprzerwanie Antykwariat Logos, jeden z najstarszych w Warszawie. Był on kontynuacją Warszawskiego Antykwariatu Naukowego, należącego do struktur przedsiębiorstwa Dom Książki. Niezwykłym zaszczytem jest dla nas przejęcie schedy po miejscu i ludziach, dla których priorytetem było dbanie o intelektualny rozwój oraz tworzenie społeczności. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także klub SPATiF, czyli kultowe miejsce spotkań bohemy artystycznej, w którym w latach jego świetności bywała cała plejada gwiazd i osobowości artystycznych.
przestrzeń
Przestrzeń Galerii to trzy sale ekspozycyjne, umożliwiające jednoczesną prezentację wystaw oraz organizację wydarzeń – spotkań, wykładów, czy warsztatów. Jako młody i ambitny zespół, staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kolekcjonerów i odbiorców sztuki. Galeria Sztuki ASPEKTY współpracuje z instytucjami publicznymi oraz prywatnymi, prezentując zarówno przekrój polskich klasyków sztuki awangardowej, jak i twórców, którzy działają tu i teraz. Najważniejszym założeniem naszej działalności jest stworzenie miejsca spotkań dla wszystkich pasjonatów sztuki – kolekcjonerów, obserwatorów i popularyzatorów kultury. Funkcjonowanie Galerii wykracza poza samą organizację wystaw. Naszą misją jest edukowanie i upowszechnianie dostępu do wiedzy i kultury. Każdej ekspozycji towarzyszy szereg wydarzeń, które przybliżają nie tylko tematykę wystawy, czy twórczość prezentowanego artysty, ale i poszerzają kontekst oraz umożliwiają głębsze zrozumienie zjawisk i wydarzeń.
Program
Zakres programowy Galerii dzieli się na cztery aspekty
czyli prezentacja twórczości klasyków awangardy. Pragniemy kultywować pamięć o wybitnych twórcach, którzy zrewolucjonizowali polską scenę artystyczną, a także przypominać tych, którzy nie są szeroko znani w publicznym dyskursie.
Pomimo niezwykłej wartości artystycznej, wielu artystów za życia nie przebiło się do głównego nurtu. Naszym zadaniem jest wprowadzanie ich do świadomości odbiorców sztuki, tym samym dając znać, że inspirujących i wyjątkowych artystów, którzy mieli realny wpływ na rozwój polskiej historii sztuki i kultury jest znacznie więcej, niż nam się wydaje.
czyli odkrywanie nowości. Chcemy oddać głos tym, których artystyczne poszukiwania uznajemy za interesujące i inspirujące. Zależy nam na organizacji wystaw artystów aktualnego pokolenia, na bieżąco reagujących na zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie, a ich wrażliwość i intuicja pozwala uchwycić to, co uniwersalne i ponadczasowe. Wyszukujemy twórców, w których widzimy potencjał. W ciągu roku organizujemy kilka wystaw prezentujących aktualne tendencje i poszukiwania w sztuce najnowszej. W przyszłości zamierzamy zorganizować konkurs dla absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, dając tym samym szansę na rozwój.
czyli przestrzeń dialogu. Jesteśmy otwarci na spotkania z każdym, kto tak jak my jest wrażliwy na piękno. Zapraszamy kolekcjonerów i pasjonatów do spotkań i rozmów, tworzymy miejsce, w którym każdy jest zaproszony do dyskusji. Służymy pomocą i doradztwem zarówno tym, którzy chcą poszerzać swoje zbiory, jak i początkującym kolekcjonerom. Uczymy, na co zwracać uwagę, jak kształtować swój gust i wykorzystać wrażliwość do nabywania prac spełniających potrzeby i oczekiwania nabywcy.
czyli ciągłe poszerzanie horyzontów. Stawiamy na edukację i chcemy uświadamiać naszych odbiorców. W przystępny sposób przekazujemy wiedzę, umożliwiając bardziej świadomy kontakt ze sztuką, zarówno w kwestii kolekcjonerstwa, jak i obcowania z dziełem. Organizujemy spotkania i wystawy, oprowadzania kuratorskie i warsztaty, które obalają stereotyp, że sztuka nie jest dla każdego. Poza dzieleniem się wiedzą z zakresu historii sztuki, zwracamy uwagę na sposób przechowywania dzieł w domowych warunkach, kwestie prawno-podatkowe oraz technologiczne.