"Wyprawy nie będzie" / The Expedition is Off

obecna wystawa

Zapowiedź wystawy

Wystawa archiwalna

Kinga Nowak, Pamela Bożek, Józef Gałązka, Patrick Tagoe-Turkson, Rita Mawuena Benissan, Kwaku Yaro
Kurator
zy
Maria Prokesz
czas trwania
19
31
September
October
2025
wernisaż
19
September
19:00

Wystawa odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2025 w sekcji WGW+

Wystawa podejmuje dialog międzykulturowy skupiając się na etycznym i równościowym przedstawieniu inspiracji oraz przepływów kulturowych między Polską a Afryką Zachodnią. Wielowątkowa narracja oparta jest na osobistych doświadczeniach artystów. Udział osób z Ghany dzięki wsparciu OmenaArt Foundation.
Tkanina to punkt wspólny praktyk artystek z odmiennych kontekstów kulturowych: Rita Mawuena Benissan i Pamela Bożek realizują swoje projekty wraz ze społecznościami spoza świata sztuki współczesnej. Patrick Tagoe-Turkson i Józef Gałązka tworzą sztukę upcyclingu, poprzez użycie odpadów komentując kryzys klimatyczny i nadprodukcję – dla ghańskiego artysty to również refleksja nad degradacją środowiska w regionie dotkniętym globalną nierównowagą. Nowatorska interpretacja medium tkaniny oraz jej nietypowa, plastikowa, materialność splatają się w twórczości Kwaku Yaro.
Obrazy Kingi Nowak, inspirowane tradycjami Afryki Zachodniej oraz międzynarodowymi dyskusjami o zwrotach mienia zagrabionego w procesie kolonizacji, odwołują się do historycznego tła dzisiejszych przepływów kulturowych.

Biogramy artystów
Dr hab. Kinga Nowak, Prof. ASP - Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie w 2001 roku, studiowała w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, była wykładowczynią w University of the Arts, London College of Communication w Londynie. Od 2023 roku prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2015 roku współtworzy przestrzeń działań artystycznych WIDNA.
Józef Gałązka - Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (2018). Laureat 16. edycji Podróży Artystycznej Hestii. W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość.
Dr Pamela Bożek - Absolwentka ASP w Krakowie; edukatorka, aktywistka i artystka działająca na rzecz solidarności, dostępności i równości. Podejmuje aktywność postartystyczną polegającą na opiece i charytatywności. Od 2018 roku współpracuje z mieszkankami i mieszkańcami ośrodków dla cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce oraz z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz migrantów i migrantek.
Patrick Tagoe-Turkson – Artysta interdyscyplinarny, uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Nauki i Technologii im. Kwame Nkrumaha w Kumasi, Ghana. Mieszka i pracuje w Takoradi, w regionie zachodnim Ghany. Brał udział w ponad 100 wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w Royal Ontario Museum w Kanadzie oraz w Casoria Contemporary Art Museum we Włoszech. Uczy malarstwa na Takoradi Technical University, jest dyrektorem Aesthete Ghana – organizacji prowadzącej warsztaty i wystawy sztuki związanej z naturą. Współpracuje z międzynarodowymi grupami artystów zajmujących się sztuką przyrodniczą i land artem, promując ideę zrównoważonego rozwoju poprzez sztukę.
Rita Mawuena Benissan – Ghańsko-amerykańska artystka interdyscyplinarna. Ukończyła studia licencjackie z zakresu projektowania odzieży i tkanin na Michigan State University w 2017 roku, a następnie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie fotografii wraz z certyfikatem z Programu Studiów Afrykańskich na University of Wisconsin-Madison w 2021 roku. Jej prace pokazywano w galeriach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Senegalu, w tym na prestiżowym Dak’Art – Biennale Sztuki Współczesnej Afryki. W swojej praktyce artystycznej często wchodzi we współprace z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz pochyla się nad symboliką ghańskiego parasolu królewskiego dążąc do nadania mu współczesnych znaczeń — przekształcając go jednocześnie w wymowny symbol tożsamości ghańskiej.
Kwaku Yaro – Artysta współcześnie tworzący i mieszkający w Labadi, Accra. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych współpracując z uznanymi instytucjami jak Alliance Française d’Accra. Jego solowa wystawa w African Regent Hotel w Akrze przyczyniła się do wzrostu zainteresowania jego twórczością zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Pokazywał prace między innymi w Pearl Lam Gallery w Hongkongu, Efie Gallery w Dubaju oraz Phillips Auction House w Londynie. Jest członkiem kolektywu Artemartis w Akrze. Wypracował nowatorską i intrygującą praktykę artystyczną, która ukazuje codzienność, zwyczajność i prozaiczność, przekształcając je w przestrzeń społecznej, religijnej i ekonomicznej refleksji.