Zapraszamy na spotkanie o twórczości Włodzimierza Pawlaka w czwartek 7.03 o godzinie 19.00!

12/4/2024

Zapraszamy na wydarzenie w czwartek 7.03.23 o godzinie 19:00. Spotkanie towarzyszące wystawie Włodzimierza Pawlaka "Kwiaty i konstrukcje" poprowadzi Monika Przypkowska, historyczka sztuki, edukatorka i kuratorka. Pracuje w Zamku Królewskim oraz prowadzi bloga o modzie i sztuce sztukomodnie.com

Black, red or white? Wszystkie stany skupienia Włodzimierza Pawlaka

Forma i kolor, zaangażowany komentarz, ironia, erudycyjny popis - wszystko razem zmieszane w odpowiednich proporcjach czyni z twórczości Włodzimierza Pawlaka fascynujący zapis jego artystycznej wędrówki. Zanurzenie w emocjonalno-intelektualnej biografii autora przenika się tu z uniwersalną narracją o świecie, gdzie lęki i radości jednego stają się lustrem intymnych przeżyć dla całej reszty.

Pawlak od samego początku bierze na warsztat autotematyzm sztuki i z uporem wraca do hermetycznego języka awangardy. Z rzadka flirtuje jednak także ze sztuką dawniejszą, czyniąc z niej przystającą do rzeczywistości współczesną narrację. Dzięki jego redakcji gauguinowskie patetyczno-metafizyczne Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? wbiło się krwistym klinem w marazm PRL-owskiej dekady lat 80., podobnie zresztą jak cała twórczość słynnej „Gruppy”, do której należał. Podobna strategia wydaje się definiować także jego najnowsze projekty. Prezentowane w galerii „Aspekty” między innymi gigantyczne stolarskie gwoździe brutalnie wbite w topornie ociosany klocek drewna snują swoją intrygującą opowieść. Przeplata się w niej sentymentalna miłość dla piękna rzeczy znalezionych i niejednoznaczna poetyka dadaistycznych obiektów gotowych, ale także ekspresyjny krzyk na miarę „Słoneczników” van Gogha, może jeszcze ekologiczny aktywizm lub XVII wieczne vanitas?  Poza wszystkim „kwiaty w wazonie” nawet w tak metaliczno-zawoalowanej formie zawsze pozostaną opowieścią o tym, co podstawowe: o urodzie świata w każdej jego formie i dramatycznej świadomości przemijania. Pawlak w skupieniu rozpisanym na dekady, w ciszy rodzinnego Korytowa, w moralitetowym zwarciu bieli i czerni tropi jedno i drugie.  

Monika Przypkowska Sztukomodnie

Monika Przypkowska - historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka, autorka bloga sztukomodnie.com. Od 1996 roku związana jest z Zamkiem Królewskim w Warszawie gdzie prowadzi m.in. autorski cykl spotkań z artyst(k)ami współczesnymi „Klucz w Zamku” oraz zajęcia muzealne z zakresu historii sztuki, kultury i mody, a także wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Jest kuratorką głośnej wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Służewskim Domem Kultury, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, warszawskimi Uniwersytetami III Wieku. Od 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak: Avanti, Jestem, Claudia, Moda Top.

powiązana wystawa

15
23
February
March

"Kwiaty i konstrukcje"

Włodzimierz Pawlak
szczegóły wydarzenia