"Wibracje"

obecna wystawa

Zapowiedź wystawy

Wystawa archiwalna

Jerzy Szot
Kurator
zy
Zofia Jabłonowska-Ratajska
czas trwania
4
21
April
April
2024
wernisaż
4
April
19:00

Galeria Aspekty zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Szota. Artysta zaprezentuje najnowsze poszukiwania artystyczne, zamknięte w płótnach z lat 2018-2023.

Jerzy Szot to absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Został asystentem Teresy Pągowskiej i pełnił tę funkcję przez osiem lat. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym i brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Wśród innych wyróżnień otrzymał Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.
Na początku lat 90. XX wieku, po odniesieniu pierwszych sukcesów wyjechał do Nowego Jorku. Tam zaczął łączyć perspektywę artysty z punktem widzenia odbiorcy i kolekcjonera. Malując
i jednocześnie zbierając obrazy, dokładnie określił kierunek swoich zainteresowań: polską sztukę powojennej awangardy malarskiej.

„Sztuka może być miejscem realizacji marzeń. Próbą wejścia w wyobrażone, niedostępne przestrzenie. W przypadku malarstwa jest także miejscem zmagania z materią, trudem szukania odpowiedniego dotknięcia pędzla, prowadzonego intuicyjnie i powtarzanego z precyzją, by połączyć ze sobą sfery czerwieni, fioletu, różu, żółci. Koloru, który w obrazach Szota zdaje się wyłaniać gdzieś z głębi obrazu i rozprzestrzeniać w sposób stwarzający poczucie zanurzenia w jego rytm i harmonię. Zwłaszcza, – jeśli obrazów nie dotyczy prawo grawitacji.”

Na wystawie zaprezentowane zostaną wielkoformatowe płótna, rozedrgane abstrakcje, będące pewną wypadkową poszukiwań artystycznych z wiecznie żywymi tradycjami polskiej awangardy: budowaniem płaszczyzny za pomocą koloru, kontrastem i abstrakcją pozbawioną ograniczeń.

Zapraszamy także na spotkanie z artystą i kuratorką, które odbędzie się 12.04 o godzinie 19:00