29/4/2025
.jpg)
Szanowni Państwo, Galeria Sztuki ASPEKTY oraz kurator Paweł Bień mają przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy malarstwa Kamila Moskowczenko "Ostatni nieznany ląd", który odbędzie się 19 października 2023 roku w czwartek, o godzinie 19:00, w Galerii APSEKTY przy Alejach Ujazdowskich 16 w Warszawie. Będzie nam bardzo miło Państwa gościć.
„Komentatorzy widzieli w obrazach Moskowczenki „granice naukowego poznania, moment przemiany i utrwalania, wyrażane abstrakcją malarską w jej specyficznym języku metafor”, dla mnie malarstwo wrocławskiego artysty zaczyna się tuż za ściśle rozumianą naukowością. Wychodzi od wizualnego faktu i drogą subiektywnej pracy dochodzi do obrazowej interpretacji. Obraz staje się faktem i dalej to my, drogą równie subiektywnej analizy, dociekać możemy sensów abstrakcyjnych światów.
Co więcej - wspaniały paradoks malarstwa Moskowczenki polega na tym, że jest ono konsekwentnie nieprzedstawiające, choć w istocie przedstawia proces zdumiewająco realny – głęboką zmianę niegdysiejszego poruszenia. Abstrakcyjny obraz wydaje się więc finałem osobistego procesu, u progu którego stoi własne przeżycie, a którego proteuszową naturą jest przemiana.”
(Paweł Bień, Poruszenia i zmiany)
Malarstwo Moskowczenko jest próbą penetrowania rzeczywistości wewnętrznej. Jak sam mówi, jego obrazy są zapisem odczuć i relacjonowaniem intencji. Sięga do głębi, stara się zbadać i poznać zasoby ukryte we wnętrzu każdego z nas. Kieruje nim przekonanie, że człowiek poznał i odkrył już niemal wszystko. Ostatnim niezbadanym bastionem jesteśmy dla siebie my sami. Może to właśnie pora na konfrontację z Tajemnicą?
Kamil Moskowczenko (ur. 1983) - Artysta, kurator, nauczyciel akademicki. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego obronił w 2009r. Od 2011 pełnił funkcję asystenta, a następnie adiunkta w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2011 uczestniczył w projekcie artystyczno-badawczym “Silesium”, poświęconym reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska za pomocą współczesnych środków artystycznych. W latach 2005 -2017 związany był z wrocławskim przeglądem sztuki „ SURVIVAL ”. W latach 2015 – 2018 współpracował z Fundacją Sztuki Współczesnej ArtTransparent oraz Tokijską fundacją Art Traces Gallery. W swojej twórczości wykorzystuje realizacje malarskie, obiekty i instalacje oraz performance. Jego obrazy można przyporządkować dwóm cyklom: poświęconemu ekspozycji wartości wizualnej tworzywa malarskiego oraz eksploracji obrazu podświadomego. Performance to przede wszystkim projekt „Pendulum” realizowany od 2012 roku oraz inne, skoncentrowane na definiowaniu granic naukowego poznania. W realizowanych obiektach i instalacjach odnosi się do nowych ujęć podstawowych zjawisk naturalnych, takich jak kierunek upływu czasu czy grawitacja. Moskowczenko brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. „Palimpsest” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (2012), „Endemity i dezele” w Galerii Warzywnik w Gdańsku (2015), „W co można tu uwierzyć”, Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu (2016), „Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2017). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, m. in. w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Paweł Bień (ur. 1994) to poeta, historyk sztuki i kulturoznawca. Absolwent MISH na Uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Laureat kilkunastu nagród poetyckich, miedzy innymi im. Władysława Broniewskiego (2015), Bolesława Leśmiana (2017), finalista konkursu im. Jacka Bierezina (2018). Zdobywca licznych wyróżnień poetyckich, między innymi wyróżnienia w konkursie Wieczór Młodych Poetów w ramach Miłosz Festival w Krakowie (2018) oraz II Nowy Dokument Tekstowy (2020) organizowanym przez Instytut Literatury.